Artykuły

Odpowiadamy na Państwa pytania dotyczące ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Odpowiadamy na Państwa pytania dotyczące ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych

14 stycznia 2017, 10:11

Do redakcji portalu AkuBiz.biz dotrało kilka pytań związanych z ładowaniem akumulatorów. W związku z tym, poprosiłem Pana Andrzej Pietrzaka o wyjaśnienie naszym Czytelnikom spraw o które pytali.

Pan mgr inż. Andrzej Pietrzak to jedna z tych osób o których można powiedzieć, że jest współtwórcą Polskiej branży prostowniczej. Takich tytanów Polska branża prostownicza ma już tylko 2óch, Andrzej Pietrzak to SEMI i Stefan Kozikczyli Stef-Pol. Pisząc tytanów, mam na myśli konkretne osoby znane z imienia i nazwiska, których produkty widać na Polskim rynku. Tytan, także w rozumieniu osoby, która zamiast kupować w Chinach i kleić swoją naklejkę - cały czas buduje swoją firmę w Polsce. Tytan w Polsce produkuje i konstruuje coraz to nowsze produkty do ładowania akumulatorów. Takimi Tytanami są Panowi, których powyżej wymieniłem.

Firma SEMI w tym roku obchodzi swoje 35lecie. Od 2000 roku firma SEMI specjalizuje się w produkcji inteligentnych ("smart") prostowników do ładowania akumulatorów ołowiowych wszelkich typów oraz akumulatorów zasadowych niklowo-kadmowych NiCd.

O firmie SEMI i jej ofercie więcej dowiecie się Państwo bezpośrednio na stronie producenta: http://semi.com.pl


 

Robert Mazurek: Panie Andrzeju, z racji Pana doświadczenia, czy mógłby Pan odpowiedzieć na pytanie czytelnika - czy ma odłączać klemę (obie czy jedną) w trakcie ładowania akumulatora bezpośrednio w samochodzie?
Andrzej Pietrzak:  Jak mamy odłączać jakąś klemę, to po co ładować akumulator w pojeździe? Ale jeśli już Czytelnik ma wątpliwości, to lepiej, moim zdaniem, odłączyć plusową.

Robert Mazurek: A jeśli producent przewidział specjalne wyjścia pod maską komory silnika (plus i minus) to oznacza że bezpiecznym jest takie ładowanie ?
Andrzej Pietrzak:  Na pewno tak. W nowoczesnych samochodach odłączenie akumulatora powoduje reset w układach elektronicznych, o ile nie mają własnego podtrzymania. Napięcia przy pomocy innej baterii lub często kondensatora lub super kondensatora. Np. u mnie radio się kasuje, trzeba podawać specjalny kod, oraz błędy. W komputerze, ale po jakimś czasie, więc komputer ma jakieś małe podtrzymanie napięcia. Mam Volvo V70 AVD z 1998 r.

Robert Mazurek: Czym skutecznie ładować akumulatory kwasowo-ołowiowe?
Andrzej Pietrzak:  Moim prostownikiem, czyli SEMI. Uważam, że wszystkie prostowniki na rynku (oprócz moich) to są zasilacze napięcia stałego.

Robert Mazurek: Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy prostownikiem a ładowarką, bo często te pojęcie występują równorzędnie ?
Andrzej Pietrzak: Moim zdaniem prostownik to transformator i diody prostownicze, ładowarka to prostownik z prostownikiem sterowanym typu tyrystor lub tranzystor typu MOSFET. Układ sterujący monitoruje napięcie akumulatora, czasami jego temperaturę, prąd ładowania i na postawie tych parametrów wyznacza wartość prądu ładowania.

Robert Mazurek: Jak ładować akumulatory pracujące w "parach" np. w TIRach lub łodziach, czy zasady o których wspominał Pan wcześniej odnoszą się również do tego typu ładowania?
Andrzej Pietrzak:  Na pewno tak. Akumulatory mają identyczną konstrukcję chemiczno-fizyczną. W przypadku tir-ów i innych pojazdów z instalacją 24 V lub wyższą należy zwrócić uwagę na zjawisko nierównomiernego ładowania się akumulatorów połączonych w układzie (szeregowym). Akumulator przy plusie ładuje się ZAWSZE do napięcia wyższego niż akumulator przy minusie. I ten przy plusie jest „przeładowany” a przy minusie „ niedoładowany” a suma napięć się zgadza. Zjawisko to jest bardzo groźne w przypadku akumulatorów litowo-polimerowych. Tam stosuje się tzw. balansery. Różnica napięć między ogniwami prowadzi do wybuchu akumulatora i pożaru a jak się pali sód (a lit jest jeszcze gorszy) pokazywali kiedyś w 7 klasie na lekcjach chemii, ale to było „ za komuny”.

Robert Mazurek: Na jakiej zasadzie nowoczesne ładowarki są w stanie rozróżnić czy ładują AGM'aEFB, czy zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy ?
Andrzej Pietrzak:  Moim zdaniem nie są w stanie. Przynajmniej te proste. Żeby to robić trzeba mieć w pamięci mikro-kontrolera dokładne charakterystyki wszystkich akumulatorów na świecie. Ponadto akumulatory zmieniają bardzo swoje parametry podczas eksploatacji.


 

Serdeczne podziękowania dla Pana Andrzeja Pietrzaka z firmy SEMI za pomoc w przygotowaniu odpowiedzi dla naszych Czytelników.

Czytaj także:

YU-Power: Nowoczesna ładowarka akumulatorów

16 kwietnia 2017, 12:59 YU-Power: Nowoczesna ładowarka akumulatorów

Całkowicie zautomatyzowany 7 etapowy proces ładowania, zapewniający optymalne ładowanie standardowych akumulatorów oraz wykonanych w technologii AGM i żelowych.

Muzeum Akumulatorów Będzin

11 kwietnia 2017, 18:43 Muzeum Akumulatorów Będzin

Na spotkanie z Robertem i Agatą Hendzel w Będzinie umawiałem się blisko 2 lata. Często terminy w jakich mogłem odwiedzić ich muzeum kolidowały z podróżami, które dość często odbywają globtroterzy z Bat Profi.

Cykl: Pionierzy polskiej branży akumulatorowej

25 marca 2017, 12:59 Cykl: Pionierzy polskiej branży akumulatorowej

Mamy instalację, która jest nowości nie tylko w Polsce ale i Europie. Służy do produkcji proszku bez konieczności topienia ołowiu. Chodzi o ten proces, gdzie powstają cylinderki, które trafiają do młyna.